O alergii pokarmowej

Alergia pokarmowa to nie to samo, co nietolerancja pokarmowa

Często zdarza się, że te obydwa terminy traktowane są zamiennie, co nie jest prawdą. Alergia pokarmowa to gwałtowna reakcja obronna organizmu występująca zaraz po spożyciu określonego pożywienia. Zazwyczaj uczuleniu na substancje pokarmową towarzyszą takie objawy jak podrażnienie skóry, kichanie, wodnisty katar, zmęczenie, wysypka, opuchlizna, biegunka oraz wymioty. Najczęściej pojawiają się w przeciągu kilku minut od wejścia w kontakt z alergenem, a maksymalnie do dwóch godzin od spożycia uczulającej substancji.

Układ immunologiczny alergika w czasie kontaktu z alergenem wytwarza obronne przeciwciała (IgE). To właśnie one odpowiadają za gwałtowną reakcje organizmu. Oznacza to, że nawet kontakt z niewielką ilością uczulającej substancji ma wpływ na układ odpornościowy, w którym produkowana jest w tym czasie między innymi histamina. W skrajnych przypadkach gwałtowna reakcja alergiczna na pokarm może doprowadzić do śmierci.

Wbrew powszechnej opinii, alergie pokarmowe występują dość rzadko bo u około 2,5% populacji. Najczęściej ludzie są uczuleni na jaja, mleko, orzeszki ziemne, orzechy brazylijskie, migdały, owoce morza oraz ryby.

Share Button

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? - ZAPISZ SIĘ!

Otrzymasz od nas specjalny poradnik, który pomoże Ci zadbać o zdrowie i zyskać lepsze samopoczucie oraz BEZPŁATNĄ interpretację wyniku badania testem FoodDetective™

I agree to have my personal information transfered to GetResponse ( more information )

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Berio s.c. z siedzibą w Mińsku Mazowieckim, ul. Józefa Chełmońskiego 17 lok. 9, w celu świadczenia usług drogą elektroniczną za pośrednictwem serwisu nietolerancja-pokarmowa.eu

Udostępnij na Google+