Dieta eliminacyjna

Dieta eliminacyjna w zintegrowanym podejściu do leczenia autyzmu

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju występujące w wieku dziecięcym. Najczęściej ujawnia się w pierwszych trzech latach życia. Dzieci autystyczne mają problem z komunikacją uczuć i związkami społecznymi. Obecnie mówi się o epidemii tej choroby, gdyż ma ona wymiar zarówno medyczny, jak i społeczny.

Właściwa dieta wspiera leczenie autyzmu

Jak powiedziano na I Międzynarodowej Konferencji po tytułem „Leczenie dziecka z autyzmem – zintegrowane”, która odbyła się 24 i 25 września 2011w Warszawie, przyczyny powstawania autyzmu jest wiele. Często specjaliści mówią o podłożu genetycznym, jednak wpływ na chorobę może mieć również wiek ojca przekraczający 40 lat, urazy około porodowe oraz uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Autyzm poza objawami neurologicznym, może również powodować zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego, w tym niewłaściwe oczyszczanie organizmu przez wątrobę, a także liczne zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego, takie jak przewlekłe stany zapalne i degeneracyjne.

W związku z tym, tę dziecięcą chorobę powinno leczyć się w sposób zintegrowany. Lekarz w prowadzonej terapii powinien uwzględnić leczenie przewodu pokarmowego oraz zadbanie o jego prawidłowe funkcjonowanie. Pozwoli to na wspomaganie procesów detoksykacji, a także na uzupełnianie niedoborów mineralnych i witaminowych, dzięki temu zniweluje się zaburzenia metaboliczne oraz poprawi pojemność oksydacyjnej osocza, w tym immunomodulację i regenerację.

Nietolerancja pokarmowa ma wpływ na efekty terapii

Wielu specjalistów zaleca by obok leczenie farmakologicznego wprowadzić odpowiednią dietę, która wspomoże efekty terapii. Sposób odżywiania powinien być dobrany indywidualnie do potrzeb autystycznego dziecka i nadzorowany przez dyplomowanego dietetyka.

Najczęściej w przypadku występowania autyzmu zaleca się ograniczenie cukrów i żywności wysoko przetworzonej. Może zawierać bowiem barwniki oraz inne chemiczne dodatki, które mają stymulujące działanie na mózg. Często również u takich dzieci eliminuje się z diety mleko i gluten. W przypadku dzieci autystycznych z punku widzenia prawidłowej terapii dietetycznej istotne jest określenie czy dany pacjent nie cierpi na nietolerancję pokarmową.

Obecnie renomowane ośrodki specjalizujące się w leczeniu autyzmu zarówno w kraju jak i za granicą wykonują testy na obecność przeciwciał IgG. Te proste testy pozwalają w szybki sposób wykazać szkodliwe pokarmy oraz zastosować właściwą dietę eliminacyjną. Wczesna diagnostyka nadwrażliwości dziecka na określone produkty, ma kluczowy wpływ w leczeniu autyzmu. Należy pamiętać, że nietolerancja pokarmowa daje różne objawy, więc może być zarówno rozpoznana przez lekarza, dietetyka jak i opiekunów chorego dziecka.

Share Button

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? - ZAPISZ SIĘ!

Otrzymasz od nas specjalny poradnik, który pomoże Ci zadbać o zdrowie i zyskać lepsze samopoczucie oraz BEZPŁATNĄ interpretację wyniku badania testem FoodDetective™

I agree to have my personal information transfered to GetResponse ( more information )

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Berio s.c. z siedzibą w Mińsku Mazowieckim, ul. Józefa Chełmońskiego 17 lok. 9, w celu świadczenia usług drogą elektroniczną za pośrednictwem serwisu nietolerancja-pokarmowa.eu

Udostępnij na Google+