Przejdź do treści

Diagnostyka nietolerancji pokarmowej

Jak rozpoznać nietolerancję pokarmową?

lekarz specjalista

Rozpoznanie nietolerancji pokarmowej to pierwszy krok do lepszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Nietolerancja pokarmowa to nie to samo co alergia pokarmowa, dlatego ważne jest odróżnienie tych dwóch schorzeń.

Przeprowadzenie specjalnego testu umożliwia nam zdiagnozowanie nietolerancji pokarmowej i odkrycie produktów nietolerowanych przez twój organizm.

Diagnostyka nietolerancji pokarmowej a diagnostyka alergii pokarmowej

Objawy alergii pokarmowej IgE-zależnej ujawniają się natychmiast po spożyciu nieodpowiedniego produktu spożywczego (alergenu), natomiast objawy nietolerancji pokarmowej IgG-zależnej ujawniają się zazwyczaj dopiero parę dni od dnia spożycia nietolerowanego przez twój organizm pokarm.

Co to oznacza? Alergia pokarmowa nie przysparza większych problemów w zdiagnozowaniu, ponieważ ostra reakcja organizmu na spożyty pokarm jest natychmiastowa,  co pozwala na rozpoznanie i wykluczenie danego alergenu wywołującego objawy. W przypadku takiej reakcji mamy do czynienia z  mechanizmem IgE-zależnym.

Zdiagnozowanie nietolerancji pokarmowej jest dużo trudniejsze, ponieważ jej objawy mają charakter łagodny i mogą wystąpić do 3 dni od spożycia danego produktu spożywczego oraz są wywołane przez pokarmy naszej codziennej diety. Nietolerancji pokarmowej IgG-zależna często potocznie nazywana jest nadwrażliwością pokarmową lub opóźnioną alergią pokarmową.

testy laboratoryjne

W jaki sposób sprawdzić, czy mamy nietolerancję pokarmową?

Poprawna i wiarygodna diagnoza jest możliwa jedynie dzięki skorzystaniu z profesjonalnych, specjalistycznych testów służących do badania nietolerancji pokarmowej.

food detective

Skuteczny test do badania nietolerancji pokarmowej to taki, który wykazuje:

  • wysoka czułość
  • wysoka swoistość
  • wysoka dokładność
  • wysokość powtarzalność wyników.

Gdzie wykonać skuteczny test na nietolerancję pokarmową?

Test na nietolerancję pokarmową możesz wykonać samodzielnie, w domu, korzystając ze profesjonalnego testu FoodDetective™, który pozwala prosto, szybko i skutecznie wykonać nowoczesne badanie. Jego wykonanie nie wymaga zastosowania wyszukanego sprzętu laboratoryjnego, a wyniki są łatwe do zinterpretowania.

Korzystając z testu  Food Detective™ otrzymasz wyniki już po 40 minutach i dowiesz się, jakie produkty spożywcze i pokarmy są dla ciebie szkodliwe. Badanie wykonane za pomocą tego testu opiera się na klasycznej i dobrze znanej metodzie ELISA, która jako jedyna gwarantuje pewność i wiarygodność wyników.

Share Button