Badanie witaminy D

Czym w zasadzie jest witamina D?

witamina D ryby
Witaminę D należy zaliczyć do dość szerokiej grupy związków, które doskonale rozpuszczają się w roślinnych i mają zasadniczy wpływ na gospodarkę fosforanowo-wapniową, dzięki czemu gwarantuje właściwy rozwój całego szkieletu kostnego, zapewniając im odpowiednią strukturę i wytrzymałość.

Niedobór witaminy może leżeć u podstaw wielu zaniedbań

Powodów, dla których Polacy mają problemy z niedoborem witaminy D jest wiele. Na ogół winą obarczane są uwarunkowania geograficzne i to w części racja.

Nasz kraj leży w tej szerokości geograficznej, gdzie kąt padania promieni słonecznych w okresie zimy i jesieni nie stymuluje organizmu do produkowania cholekalcyferolu, a to z kolei tłumaczy niewystarczająca zasoby zmagazynowanej witaminy D3 w organizmie.

Warto zaznaczyć, że, poza samym nasłonecznieniem należy mieć na uwadze, że niedobór witaminy D może być spowodowany poważnymi schorzeniami układu pokarmowego oraz niewydolnej pracy nerek. Poza tym należałoby wspomnieć o oczywistych kwestiach, jakimi są: zbyt niskie spożycie produktów, które zawierają witaminę D3 oraz wiek – skóra osób w podeszłym wieku, nawet przy odpowiedniej ekspozycji na światło, nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości tych związków.

Ważne: badania dowodzą, że niedobory witaminy D mogą dotyczyć przeszło 50% polskiego społeczeństwa.

Co może wywoływać niedobór witaminy D?

Lista schorzeń, do których może doprowadzić długotrwały niedobór witaminy D jest dość obszerna. Należy przypomnieć, że to właśnie ten związek ma zasadniczy wpływ na szybkość wchłaniania się fosforu oraz wapnia, które gwarantują właściwą pracę całego organizmu.

Niedobór witaminy D może być powodem, dla którego dochodzi do demineralizacji wapnia z kośćca, a to z kolei rodzi zagrożenie osteoporozą. Co ważne – ubytkami kostnymi szczególnie zagrożone są także dzieci – dochodzi do groźnego zjawiska osteomalacji.

W skrajnych przypadkach, dzieci z poważnym niedoborem witaminy D mogą nieć problemy z prawidłową budową kośćca; badania dowodzą, że coraz więcej dzieci w wieku szkolnym ma krzywicę.

Pozornie bezobjawowe efekty

Witamina D, a właściwie jej niedobór mogą być także powodami dla wielu schorzeń, które nie jednoznacznych objawów. Specjaliści określają, że ze względu na brak odpowiedniej ekspozycji na światło, nieregularne spożywanie produktów zawierających witaminę D, organizm jest wystawiony na wydawałoby się proste infekcje.

Poza tym, może dochodzić do zaburzenia w gospodarce tłuszczowej i węglowodanowej ciała, istnieje także zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe, a także schorzenia naczyniowo-sercone oraz wiele innych.

Test na niedobór witaminy D: jak go przeprowadzić?

Do przeprowadzenia analizy niedoboru witaminy D wykorzystuje się testy immunoenzymatyczne, w celu jednoznacznego określenia poziomu 25-hydroksywitaminy D, a także pozostałych metabolitów, które występują w surowicy oraz osoczu.

Test polega na wykorzystaniu kalibratorów kontrolnych i próbek, które rozcieńcza się z 25-OHD (biotyna). Z czasem próbki przechowywane są przez około 120 minut w przeciętnej temperaturze pokojowej.

Po tym okresie dodaje się awidynę, czyli szczególny enzym, wiążący się z biotyną; po ostatecznym płukaniu można dostrzec już właściwy kolor stężenia, do czego wykorzystywany jest tzw. TMB.

Jak uzupełnić niedobór witaminy D w organizmie?

W celu uzupełnienia niedoborów witaminy należy wystawiać skórę na ekspozycję świetlną – w okresie od wiosny do jesienie przynajmniej 15-20 minut w godzinach przed południem do ok. 15-16.

Witaminę D warto uzupełnić np. korzystając ze środków suplementacji diety – odpowiedni będzie tran, a także produktów, które ją zawierają, a w tym m.in.:

  • żółka jaj,
  • wątroba,
  • ser żółty,
  • popularne ryby: śledź, dorsz, makrela, węgorz, sardynki oraz wiele innych.
Share Button

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? - ZAPISZ SIĘ!

Otrzymasz od nas specjalny poradnik, który pomoże Ci zadbać o zdrowie i zyskać lepsze samopoczucie oraz BEZPŁATNĄ interpretację wyniku badania testem FoodDetective™

I agree to have my personal information transfered to GetResponse ( more information )

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Berio s.c. z siedzibą w Mińsku Mazowieckim, ul. Józefa Chełmońskiego 17 lok. 9, w celu świadczenia usług drogą elektroniczną za pośrednictwem serwisu nietolerancja-pokarmowa.eu

Udostępnij na Google+