Badanie nietolerancji na gluten

Badanie nietolerancji na gluten

Nie tylko brak objawów alergii na gluten sprawia, że powinno się wyeliminować go z codziennej diety. Nietolerancja pokarmowa zwykle przebiega w ukryciu, a jej pierwsze objawy mogą wystąpić nawet do kilku godzin od posiłku. Nadwrażliwość na białko znajdujące się w pszenicy, jęczmieniu i życie może być przyczyną wielu dolegliwości oraz poważnych schorzeń.

Co jest przyczyną choroby trzewnej?

Często spożywanie glutenu przez osoby z nadwrażliwością pokarmową kończy się celiakią. To choroba trzewna o podłożu autoimmunologicznym. Spożywanie białka pochodzenia zbożowego, powoduje reakcje systemu odpornościowego, który atakuje układ pokarmowy i przyczynia się do zanikania kosmyków jelitowych. Gładkie ściany jelita cienkiego nie są wstanie wchłonąć odpowiedniej ilości składników odżywczych z pożywienia i przekazać ich do krwiobiegu. W rezultacie takie osoby są niedożywione, przez co mogą cierpieć na niedokrwistość oraz niedowagę.

Celiakia ma podłoże genetyczne, oznacza to, że w rodzinie chorego musiały wcześniej wystąpić problemy z nietolerancją glutenu. Nie każdy obciążony nadwrażliwością na białko zbóż, zapadnie na chorobę trzewną. Wystarczy stosować odpowiednią dietę eliminacyjną, czyli unikać wszelkich produktów zawierających ziarna pszenicy, jęczmienia i żyta oraz unikać produktów kosmetycznych, a także lekarstw zawierających gluten.

Celiakia może mieć wiele różnych objawów

Mimo że główną przyczyną występowania choroby trzewnej jest nietolerancja glutenu, to wcale nie oznacza, że wszysztkie jej objawy pochodzą z układu pokarmowego. Chory na celiakię może się uskarżać na: utratę masy ciała, zmęczenie, wymioty, letarg, duszności, dyskomfort w jamie brzusznej, a szczególnie bóle brzucha i wzdęcia, owrzodzenia jamy ustnej, biegunkę, niedokrwistość spowodowaną niedoborem żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12, opryszczkowe zapalenie skóry, osteoporozę, depresję, osłabienie mięśni, ból kości, niepłodność i nawracające poronienia, a także brak menstruacji.

Tak szerokie spektrum dolegliwości sprawia, że celiakia jest trudna do zdiagnozowania. Jeżeli nie zostanie ona rozpoznana w porę to może doprowadzić nawet do rozwoju nowotworów przewodu pokarmowego. Najczęściej celiakie rozpoznaje się po wykonaniu biopsji jelita cienkiego oraz ocenie niekorzystnych zmian na podstawie badanej tkanki.

Jednak chorobę trzewną można także rozpoznać dzięki dostępnym bez recepty testom krwi. Procedura badania jest na tyle prosta, że można wykonać je w domu. Wystarczy dosłownie jedna kropelka życiodajnego płynu, aby sprawdzić czy w organizmie znajdują się podwyższona ilość przeciwciał IgA lub IgG przeciw gliadynie, lub przeciwciał IgA przeciw transglutaminazie tkankowej.

Jak działają testy Gliadyna IgA i Gliadyna IgG?

Gliadyna to jeden z peptydów, który tworzy białko zbóż (gluten). U 95 procent osób, które chorują na celiakie, a nie stosują diety bezglutenowej, występuje podwyższony poziom immunoglobulin zwalczających tą substancję. Praktycznie u 80 procent pacjentów z chorobą trzewną występuj podwyższona liczba przeciwciał IgA. Wysoki poziom immunoglobulin IgG może również świadczyć o celiakii, ale ich wzrost powodują także inne schorzenia.

Ze względu na pewne ryzyko dotyczące 20 procent osób, które mają niedobory IgA, co przełoży się na fałszywie ujemny wynik testu, dla pewności sprawdza się również poziom immunoglobuliny IgG.

Test Transglutaminaza IgA dla potwierdzenia

Całkiem niedawno lekarze dowiedli, że u chorych na celiakię podnosi się również poziom przeciwciała IgA zwalczających transglutaminazę tkankową (t-TG). To enzym, który jest wytwarzany w tkance łącznej jelita u osób cierpiących na chorobę trzewną. Chory powinien również wykonać ten test, gdyż w przypadku celiakii immunoglobuliny IgA przeciw t-TG, cechuje wysoka czułość na poziomie 95% -100%, oraz wysoka swoistość na poziomie 90%-97%.

Niestety tak w przypadku testów przeciwciał IgA przeciw gliadynie, wynik może wyjść fałszywie ujemny. Warto więc dla pewności wykonać jeszcze test na obecność immunoglobulin IgG.

Share Button

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? - ZAPISZ SIĘ!

Otrzymasz od nas specjalny poradnik, który pomoże Ci zadbać o zdrowie i zyskać lepsze samopoczucie oraz BEZPŁATNĄ interpretację wyniku badania testem FoodDetective™

I agree to have my personal information transfered to GetResponse ( more information )

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Berio s.c. z siedzibą w Mińsku Mazowieckim, ul. Józefa Chełmońskiego 17 lok. 9, w celu świadczenia usług drogą elektroniczną za pośrednictwem serwisu nietolerancja-pokarmowa.eu

Udostępnij na Google+